Wypełnienie kompozytowe

Emma Brown
 0
Udostępnij:
Wypełnienie kompozytowe ma niejednorodną strukturę i składa się z dwóch lub więcej komponentów o różnych właściwościach. Stosuje się je w przypadku: odbudowy ubytków powstałych w wyniku próchnicy, uszkodzeń mechanicznych lub usunięcia przebarwień.

Wypełnienie kompozytowe może mieć konsystencję płynną lub konsystencję plasteliny. Taka konsystencja pozwala z łatwością wypełnić ubytki próchnicowe. Po uzupełnieniu ubytku, materiał utwardza się światłem lampy polimeryzacyjnej, a jego nadmiar zostaje wyrównany. Wyrównanie polega na oszlifowaniu wypełniania kompozytowego i nadaniu koronie zęba właściwego kształtu, zapewniającego odpowiednią estetykę i funkcję.

Wypełnienie kompozytowe, inaczej lub potocznie nazywane plombą, zastąpiło czarne plomby wykonywane z amalgamatu. W przeciwieństwie do amalgamatu, wypełnienia kompozytowe są szczelne – dokładnie przylegają do tkanek zęba. Wypełnienie kompozytowe jest bardziej trwałe – bardzo rzadko ulega zniszczeniu. Zaletą wypełnień kompozytowych jest również estetyka, wypełnienia wykonane z kompozytu idealnie dopasowują się do kształtu i koloru uzupełnianego zęba. Kolejna cecha to bezpieczeństwo – wypełnienie kompozytowe składa się z materiałów o wysokiej odporności na pękanie i inne uszkodzenia, a przy jego kształtowaniu dentysta nie musi usuwać dużej części zdrowej tkanki zęba.

Nie wszystkie ubytki można uzupełniać kompozytem. Jeżeli konieczne było usunięcie dużej części chorego zęba, stosuje się alternatywne sposoby przywrócenia pięknego uśmiechu, jak wkłady koronowo – korzeniowe, wkłady (inlay,overlay), korony protetyczne.

Po wykonaniu konsultacji stomatologicznej wypełnienia kompozytowe to najczęściej wykonywany zabieg w GlivDental. Nasz zespół specjalistów zawsze proponuje optymalny sposób przywrócenia pięknego i zdrowego uśmiechu.

W Glivdental dbamy o prawidłowy przebieg leczenia na każdym etapie, dlatego każdy pacjent ma prawo do znieczulenia. Oczyszczanie ubytów następuje przy użyciu specjalnych wierteł dentystycznych. Zabiegi endodontyczne przeprowadzone są przy użyciu mikroskopu.

Samo leczenie podzielone jest na kilka etapów. Najpierw lekarz stomatolog nakłada na ząb specjalny żel (wytrawiacz), który przygotowuje jego powierzchnię do połączenia z kompozytem. Po wypłukaniu żelu, ubytek należy wysuszyć i posmarować kolejnym specjalnym płynem (bondem). Następnie lekarz dentysta naświetla tak przygotowaną warstwę lampą polimeryzacyjną i ją utwardza. Na przygotowany w ten sposób podkład stomatolog nakłada kilka warstw wypełnienia kompozytowego, która każdorazowo jest naświetlana dla właściwego utwardzenia.

Cena całego zabiegu zależy od rozległości ubytku. Cenę wypełnień kompozytowych i innych zabiegów sprawdzisz na stronie cennik.

GlivDental PRO TIP – dla małych dzieci wypełnienia kompozytowe dostępne są w różnych kolorach, zapytaj swojego stomatologa czy takie ma, chociaż nie, najlepiej od razu przyjdź do GlivDental i pozwól dziecku zadecydować o kolorze plastelinki.
Aktualne ceny sprawdzisz na stronie cennik.
Za pomocą formularza znajdującego się poniżej sprawdzisz wolne terminy i umówisz wizytę. Wizyty można umawiać również pod numerem telefonu +48 32 630 4215.

Brak tagów
Udostępnij:

Powiązane posty

Do góry