Rozległa odbudowa kompozytowa zęba

Emma Brown
 0
Udostępnij:
Kiedy konieczna jest odbudowa kompozytowa zęba?

Odbudowa kompozytowa zęba to zabieg konieczny do przeprowadzenia w sytuacji, gdy korona zęba ulegnie uszkodzeniu. Korona zęba może zostać uszkodzona wskutek urazu mechanicznego lub zaawansowanej próchnicy. Kompozyt jest najczęściej stosowanym materiałem do odbudowy zębów.

W przypadku znaczengo zniszczenia korony zęba, ząb może wymagać bardziej zaawansowanego rodzaju odbudowy np. wzmocnienia zęba włóknem szklanym, wykonania nakładu (inlay, overlay) lub korony protetycznej.

Na czym polega odbudowa kompozytowa zęba?

Jeśli zostanie zachowana odpowiednia ilość tkanki zębowej, wówczas stomatolog może ją opracować i przygotować pod odbudowę kompozytową przez niektóre gabinety nazywaną również bondingiem.

Jak przebiega odbudowa zęba kompozytem?

W trakcie odbudowy kompozytowej zęba następuje połączenie wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba. Wykorzystywany w tym procesie materiał jest wykonany ze specjalnej żywicy co zapewnia wytrzymałe połączenie z powierzchnią zęba.

Odbudowa kompozytowa zęba wymaga odpowiedniej preparacji zęba. Na proces odbudowy kompozytowej składają się: wytrawienie szkliwa delikatnym kwasem, wypełnienie ubytków żywicą (kompozytową) oraz nałożenia właściwego kompozytu. Po aplikacji nadaje się kształt odpowiadający anatomii i funkcji zęba i utwardza przy pomocy specjalnego światła. Ostatni etap to dopracowanie estetyki przez polerowanie. Następnie materiał utwardza się specjalną lampą.

Trzeba zaznaczyć, że odbudowę kompozytową wykonuje się jedynie na zdrowych zębach. Odbudowa kompozytowa zęba to zabieg, który można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas trwania procedury zależy przede wszystkim od wyjściowego stanu zęba. Odbudowy kompozytem nie poleca się osobom, które cierpią z powodu bruksizmu.

W przypadku słabego korzenia wykonuje się odbudowę kompozytową zęba na włóknie szklanym. Włókno szklane jest bardzo trwałym materiałem stosowanym w stomatologii i docenianym przez periodontologów i protetyków. W przypadku gdy ząb jest martwy, najczęściej stosuje się porcelanowe korony.

Ile kosztuje zabieg odbudowy kompozytem, czy konieczene jest podanie znieczulenia?

GlivDental PRO TIP – Niestety często odbudowę kompozytową stosuje się na zębach znacznie zniszczonych przez próchnicę. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni zęba co może wiązać się z dyskomfortem. Aby tego uniknąć zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu.

Aktualne ceny sprawdzisz na stronie cennik.
Za pomocą formularza znajdującego się poniżej sprawdzisz wolne terminy i umówisz wizytę. Wizyty można umawiać również pod numerem telefonu +48 32 630 4215.

Brak tagów
Udostępnij:

Powiązane posty

Do góry