Nowoczesna ortodoncja, czyli sposób na idealny zgryz

Emma Brown
 0
Udostępnij:

Jeszcze niedawno leczenie ortodontyczne kojarzyło się głównie z nastolatkami. Dziś aparaty ortodontyczne noszą też osoby dorosłe w każdym wieku, bo nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Co warto o nim wiedzieć? Jakie aparaty są najczęściej stosowane? Kiedy spodziewane są efekty i jak je utrzymać?

Jak wygląda leczenie wad zgryzu?

Wiele osób cierpi z powodu wad zgryzu. W większości przypadków skuteczną metodą ich leczenia jest noszenie aparatu ortodontycznego, zaleconego przez lekarza ortodontę po przeprowadzeniu dokładnej diagnozy i wykonaniu zdjęć RTG (cefalometrycznego i panoramicznego), które pozwalają zaplanować najbardziej skuteczny dla pacjenta plan terapii i rodzaj aparatu. Aby założyć aparat, zęby muszą być wyleczone, u dorosłych trzeba też czasami dokonać ekstrakcji zębów, aby zrobić miejsce dla tych „wyprostowanych”.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Zwykle ok. 1,5-2,5 roku. W tym czasie konieczne są regularne wizyty kontrolne u lekarza ortodonty. Musisz też nauczyć się dbać o higienę zębów z założonym aparatem.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Ogólnie można powiedzieć, że pod wpływem delikatnego nacisku prowadzi on do stopniowego (i bezbolesnego dla pacjenta) przesuwania zębów, tak aby zyskały pożądane ustawienie względem siebie. Stały aparat ortodontyczny składa się z kilku części, najważniejsze z nich to:

  • Łuk ortodontyczny – jest to metalowy łuk, przymocowany do zębów, który powoduje przesuwanie zębów.
  • Zamek ortodontyczny – to najczęściej metalowy, ceramiczny bądź szafirowy (całkowicie przezroczysty) element przyklejany do zęba, który pozwala utrzymać łuk ortodontyczny.
  • Ligatury – to elastyczne elementy (inaczej tzw. gumki), które mocują łuki do zamków.

Łuk wymaga systematycznej regulacji podczas wizyt kontrolnych – stopniowo coraz silniej działa na zęby i powoduje ich zaplanowane przesuwanie. Nie można tego dokonać szybciej –zęby muszą powoli dostosowywać się do nowego położenia.

W przypadku aparatów wyjmowanych ważne jest ich systematyczne, codzienne noszenie – zwykle przez min. 8 godzin. Tylko wtedy mają szansę wpłynąć na ułożenie zębów. Noszenie aparatu np. przez 1-2 godziny dziennie to za mało!

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Przede wszystkim mamy do wyboru aparaty:

• stałe – „przyklejane” precyzyjnie do poszczególnych zębów przez ortodontę,

• wyjmowane – są to specjalne nakładki noszone przez kilka-kilkanaście godzin w ciągu dnia (bądź nocą).

W przypadku osób dorosłych, mających już stałe uzębienie, najczęściej stosuje się stałe aparaty ortodontyczne mocowane w obu łukach zębowych. Są to zwykle aparaty metalowe (najpopularniejsze), ceramiczne (mało widoczne na zębach) bądź tytanowe (antyalergiczne).

Jeśli pacjent nie chce, aby inni widzieli, że nosi aparat, można też zastosować tzw. aparat lingwalny, inaczej językowy, w którym zamki są przyklejane na powierzchni językowej zębów (można więc powiedzieć, że są za nimi schowane).

Coraz większą popularność zyskują również wygodne w użytkowaniu tzw. niewidzialne wyjmowane nakładki ortodontyczne, które noszone regularnie pozwalają skorygować ustawienie zębów bez mocowania zamków i drutów, są często wybierane przez dojrzałe osoby bądź takie, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy nie chcą pokazywać się w „drutach na zębach” publicznie. Są one wykonane z przezroczystego, bardzo cienkiego tworzywa sztucznego (bezpiecznego dla organizmu), dzięki czemu po nałożeniu na zęby są praktycznie niewidoczne.

Z kolei osoby traktujące aparat ortodontyczny troszkę jak modny dodatek, mogą go uwidocznić i uatrakcyjnić wizualnie poprzez stosowanie kolorowych ligatur na zamki – szczególnie podobają się one dzieciom i nastolatkom.

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Początkowo może sprawiać dyskomfort – najwięcej problemów powodują tradycyjne aparaty stałe, które mogą drażnić, a nawet ranić śluzówkę jamy ustnej i wywoływać bolesność ust. Zwykle jednak po upływie ok. tygodnia od założenia pacjent przyzwyczaja się do aparatu, który „układa się” na zębach i odczucie bólu samoistnie zanika. W tym czasie można chronić skórę specjalnym woskiem nakładanym na części aparatu powodujące obrażenia.

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Staraj się czyścić zęby po każdym posiłku, aby nie doszło do gromadzenia się resztek jedzenia pod zamkami lub łukiem ortodontycznym. Najlepsza jest do tego szczoteczka o miękkim włosiu, są też dostępne specjalne szczoteczki do higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego (mają specjalny rowek w owłosieniu – na zamki). Regularnie stosuj płyny do płukania jamy ustnej z dodatkiem fluoru. Przydatne również będą niewielkie tzw. szczoteczki interdentalne oraz irygatory stomatologiczne, które pozwolą dokładnie wypłukać resztki pokarmów i bakterii z przestrzeni międzyzębowych.

Dlaczego po leczeniu trzeba nosić aparat retencyjny?

Noszenie tzw. retainera jest ważne, aby zęby utrwaliły swoje nowe położenie i aby nie doszło po zdjęciu aparatu ortodontycznego do cofnięcia uzyskanych efektów. Retainer zwykle jest stały i mocuje się go od wewnętrznej strony zębów, pozostaje wtedy niewidoczny. Przyjmuje się, że retainer powinno się stosować przez minimum połowę okresu noszenia aparatu ortodontycznego, choć czas ten zawsze jest zalecany indywidualnie.

Uwaga! Aparat ortodontyczny lekko „wypycha” usta do przodu, przez co wydają się większe, co podoba się wielu pacjentkom. A jeśli chcesz dodatkowo powiększyć usta kwasem hialuronowym, najlepiej wstrzymaj się do zdjęcia aparatu ortodontycznego (na pewno, jeśli ma to nastąpić niebawem). Dzięki temu unikniesz nieprzewidywanego efektu!

Chcesz poznać wszystkie możliwości leczenia ortodontycznego i sprawdzić, czy metoda ta pomoże Ci uzyskać równe zęby i piękny uśmiech? Zapraszamy na konsultacje ortodontyczne w GlivDental!

Aktualne ceny sprawdzisz na stronie cennik.
Za pomocą formularza znajdującego się poniżej sprawdzisz wolne terminy i umówisz wizytę. Wizyty można umawiać również pod numerem telefonu +48 32 630 4215.

Brak tagów
Udostępnij:

Powiązane posty

Do góry