Licówki – najlepszy sposób na metamorfozę uśmiechu!

Emma Brown
 0
Udostępnij:

Licówki są szybką i bardzo skuteczną metodą poprawy uśmiechu. Pozwalają skorygować zarówno kształt zębów, jak i ich kolor. Co warto o nich wiedzieć? Kiedy warto je stosować?

Licówki – co to dokładnie jest?

Licówki to bardzo cienkie płatki wykonane z kompozytu lub porcelany mocowane na przedniej (licowej – stąd nazwa) stronie zębów. Kiedyś zakładano je w szczególnych przypadkach, np. aby zamaskować ukruszony ząb, dziś są jedną z podstawowych metod korekcji uśmiechu w stomatologii estetycznej. Ich barwę dopasowuje się indywidualnie. Mogą być stosowane na pojedyncze zęby (zwykle od jedynek do czwórek), co pozwala uzyskać efekt hollywoodzkiego uśmiechu! Bardzo często są też stosowane w celu poprawy koloru zębów, które są mocno przebarwione (np. wskutek palenia tytoniu) i nie poddają się innym metodom wybielania. Jednym słowem – licówki są szybkim sposobem na uzyskanie niemal idealnego uśmiechu. Tzw. częściowe licówki są też często stosowane w celu zamaskowania szpary między jedynkami, tzw. diastemy.

Licówki – z czego są wykonane?

Najczęściej stosuje się licówki kompozytowe i porcelanowe, które doskonale imitują naturalne szkliwo i są odbierane jak naturalne zęby – pod warunkiem że są właściwie dobrane kolorystycznie nie tylko do barwy pozostałych zębów, ale też kolorytu skóry czy wieku (starsze osoby zwykle mają bardziej żółte zęby niż młode). Licówki są odporne na ścieranie i pękanie, dzięki czemu mogą nam służyć przez wiele lat. Tradycyjna licówka porcelanowa (inaczej nazywana też ceramiczną) ma ok. 0,5 mm grubości, dlatego przed jej nałożeniem trzeba odpowiednio przygotować i zeszlifować ząb, przynajmniej na pograniczu zęba z dziąsłem i na jego brzegach. Licówki kompozytowe są cieńsze (ok. 0,2 mm) – nie wymagają szlifowania zębów, jednak nie odbijają tak ładnie światła jak te porcelanowe, łatwiej też się zużywają – trzeba je więc częściej wymieniać, zwykle co 2-3 lata (są dużo tańsze niż porcelanowe). Zwykle więc stosuje się je tymczasowo, np. gdy pacjent oczekuje na licówki porcelanowe, gdy czeka go większa odbudowa protetyczna albo gdy po prostu chce stopniowo zmienić kształt i wielkość zębów (i obawia się, że nagła zmiana mogłaby wyglądać sztucznie).

Licówki – jak wygląda zabieg?

Pamiętajmy, że licówki mogą być nakładane wyłącznie na wyleczone i dokładnie oczyszczone z kamienia, osadu i zanieczyszczeń zęby (wymagany jest zabieg profesjonalnej higienizacji). Dlatego czasami cały proces przygotowania do ich nałożenia trwa i choć nie jest to skomplikowany zabieg, nie robi się go od ręki. Aby zaprojektować zmianę uśmiechu za pomocą licówek, po opracowaniu zębów wykonuje się zdjęcie pantomograficzne oraz model i wycisk zębów, na podstawie których protetyk wykona licówki indywidualnie i precyzyjnie dopasowane do uzębienia pacjenta. Oczekiwanie na ich założenie zwykle trwa ok. 1-2 tygodni i w tym czasie pacjent nosi kompozytowe licówki tymczasowe, które chronią osłabione szlifowaniem zęby przed urazami. Podczas kolejnej wizyty licówki są mocowane do zębów specjalnym klejem stomatologicznym, tzw. cementem (cementowanie licówek).

Licówki – jaki efekt pozwalają uzyskać?

Licówki pozwalają skorygować wiele defektów uzębienia, przede wszystkim:

  • ukryć przebarwienia na powierzchni zębów,
  • zamaskować diastemę,
  • wydłużyć zbyt krótkie zęby,
  • wyrównać znaczące różnice w długości zębów,
  • ukryć nierówności zębów,
  • uzupełnić ubytki po urazach,
  • skorygować kształt zębów.

Trwałość licówek porcelanowych to 10-15 lat, pod warunkiem że pacjent dba o zęby i regularnie poddaje się kontrolom stomatologicznym.

Licówki – jakie są przeciwwskazania?

Licówki jest uniwersalnym rozwiązaniem pozwalającym skorygować wygląd uzębienia u pacjentów praktycznie w każdym wieku. Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do ich nałożenia, choć trzeba pamiętać, że są głównie przeznaczone do korekcji estetycznej zdrowych zębów. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do nich są:

  • paradontoza,
  • rozległa próchnica,
  • zęby leczone kanałowo,
  • krzywy zgryz wymagający leczenia ortodontycznego,
  • bruksizm („zgrzytanie” zębami będzie powodować szybsze ścieranie licówek),
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • zęby o zbyt małej powierzchni (np. zbyt mocno zniszczone czy ułamane), do której nie da się przykleić dobrze licówek,
  • duże ubytki w uzębieniu.

Co zrobić, gdy potrzebujesz licówki natychmiast?

Założenie licówek trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Czasami jednak zdarza się, że potrzebujesz korekcji uśmiechu niemal natychmiastowo. Co wtedy? Z pomocą przychodzi bonding polegający na nakładaniu masy kompozytowej bezpośrednio na ząb (warstwa po warstwie) i utwardzaniu go specjalną lampą. Metodę tą wybierają często osoby młode, pacjenci mający za kilka dni ważne wydarzenie, na którym chcą olśniewać bardziej estetycznym uśmiechem, bądź przymierzające się dopiero do założenia licówek („na próbę”).

Brak tagów
Udostępnij:

Powiązane posty

Do góry