Higiena jamy ustnej – jak o nią dbać prawidłowo?

Emma Brown
 0
Udostępnij:

Zęby wymagają odpowiedniej higieny na co dzień, wiadomo! Narosło jednak wiele mitów na temat mycia zębów, a także ich profesjonalnej higienizacji. Jak zatem robić to prawidłowo? Jak często myć zęby? Jaką szczoteczką najlepiej? Jak często poddawać się profesjonalnym zabiegom tzw. czyszczenia zębów? Wyjaśniamy!

Ile razy dziennie myć zęby?

Ile razy myć zęby? Minimum 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Czasami warto umyć dodatkowo zęby w ciągu dnia. Nie zaleca się natomiast szczotkowania ich po każdym posiłku i wielokrotnie w ciągu dnia, bo może to osłabiać szkliwo. Ważne jest, aby po umyciu zębów wieczorem już nic nie jeść ani nie pić (poza czystą wodą) przed snem. Dobrze jest też odczekać min. 15 minut między posiłkiem a umyciem zębów, zwłaszcza gdy jadłeś lub piłeś coś kwaśnego (wpływa to osłabiająco na szkliwo).

Jaką szczoteczką i w jaki sposób?

Każda szczoteczka jest dobra, pod warunkiem że się z niej korzysta w prawidłowy sposób. Zęby oczyszczamy ruchem kolistym, przykładając szczoteczkę do każdej strony zęba. Zdecydowanie jednak najłatwiej to robić wykorzystując nowoczesne technologie – szczoteczkę elektryczną, a jeszcze lepiej soniczną! Przykładamy ją do powierzchni każdego zęba po stronie zewnętrznej i wewnętrznej, przytrzymując na czas ok. 3 sekund. Nie szorujemy, szczoteczka sama wykonuje potrzebne do dokładnego oczyszczenia wibracje! Szczoteczki soniczne wykorzystują ultradźwięki i praktycznie nawet nie trzeba ich dociskać do powierzchni zęba, aby dokładnie umyć zęby. Ich zaletą jest też to, że są niezwykle delikatne dla dziąseł, a nawet pomagają w ich regeneracji.

Szczoteczkę trzeba wymienić dopiero wtedy, gdy się zniszczy?

Absolutnie nie! Stomatolodzy zalecają wymianę szczoteczki nawet co miesiąc, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Między włoskami dochodzi do gromadzenia się bakterii i zanieczyszczeń, więc jej regularna wymiana jest kwestią zdrowia jamy ustnej.

Czy trzeba nitkować zęby?  Jak często nitkować zęby?

Tak, ponieważ w przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się resztki jedzenia (nie zawsze wyczuwalne), które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Najlepiej robić to przed szczotkowaniem zębów (przynajmniej raz dziennie, np. wieczorem). Urwij ok. 40 cm kawałek nitki, chwyć tak, aby pomiędzy palcami pozostał ok. 3-4 cm fragment, włóż go między zęby i delikatnie przesuwaj, oczyszczając dokładnie przestrzeń także przy samym dziąśle. Następnie wyjmij powoli nitkę, przesuń ją między palcami, tak aby chwycić między palce czysty fragment, i to samo powtórz przy kolejnych zębach.

Czy płukanki są konieczne?

Nie, jeśli prawidłowo dbasz o zęby, nie musisz ich stosować, ale na pewno ułatwiają utrzymanie uzębienia w zdrowiu. Zawierają fluor, który wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą, zapobiegają odkładaniu się osadu, odświeżają oddech. Płyn do płukania jamy ustnej najlepiej stosować po wieczornym myciu zębów. Pamiętaj, że powinno to być ostatnim etapem – nie płucz już potem jamy ustnej wodą. Chodzi o to, aby fluor pozostał na zębach!

Przykry oddech może być objawem złej higieny zębów?

W większości przypadków tak właśnie jest – namnażające się w jamie ustnej bakterie beztlenowe produkują lotne związki siarki, czemu towarzyszy charakterystyczny nieprzyjemny zapach z ust. Może on też być związany z fermentowaniem resztek jedzenia zalegających w przestrzeniach międzyzębowych. Jeśli mimo prawidłowej higieny jamy ustnej przykry zapach nadal się utrzymuje, przyczyny należy poszukać gdzie indziej, np. w chorobach przyzębia, stanach zapalnych dziąseł czy schorzeniach niezwiązanych z zębami, np. zapaleniu zatok, a nawet w spożywanym jedzeniu!

Czy higienizacja stomatologiczna jest naprawdę konieczna?

Tak, dlatego że jej celem jest nie tylko poprawa wyglądu zębów poprzez usunięcie kamienia, osadów i przebarwień, ale przede wszystkim zapobieganie chorobom jamy ustnej – poprzez zdjęcie płytki bakteryjnej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Higienizacja stomatologiczna polega na usunięciu kamienia nazębnego (skaling) i osadów (piaskowanie) za pomocą specjalnych urządzeń. Kolejnym jej etapem jest polerowanie powierzchni zębów (na wygładzonej mniej osadzają się resztki jedzenia i zanieczyszczeń) oraz fluoryzacja, a więc wzmocnienie szkliwa związkami fluoru. Wszystko to sprawia, że zęby są bardziej odporne na próchnicę. Zabieg trwa zwykle ok. 30-60 minut. Należy pamiętać, aby po zabiegu przez godzinę powstrzymać się od spożywania posiłków i picia napojów, a przez co najmniej 24 godziny stosować wyłącznie tzw. białą dietę i unikać kwaśnych potraw czy soków, które osłabiają szkliwo.

Jak często korzystać z profesjonalnej higienizacji stomatologicznej w gabinecie?

Zwykle zabieg zaleca się powtarzać średnio co 6 miesięcy lub według wskazań stomatologa. Na pewno częściej powinny korzystać z niego osoby palące papierosy lub spożywające duże ilość czarnej kawy i herbaty, a także mające większą skłonność do osadzania się kamienia nazębnego.

Uwaga! Zabiegi higienizacji wykonują zawodowe higienistki stomatologiczne, które podpowiedzą Ci też, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej w domu.

Brak tagów
Udostępnij:

Powiązane posty

Do góry